915546-61-RH null
5 out of 5 Customer Rating
61" Arabella Cast Iron Double-Slipper Clawfoot Tub - White - 7" Rim Holes
915546-61-RH null
5 out of 5 Customer Rating
Matte Black Select an Option
Select an Option Matte Black Select an Option
Select an Option
Select an Option Select an Option
Starting At
2,089 dollars 00 cents
Free Freight Shipping
Select Styles for Availability
You’ve reached the maximum quantity available
Estimate your Delivery Date
  • Drain option: includes Extended Pop-Up Drain with Daisy Wheel overflow.
  • If drain is selected, the drain finish will match the tub feet.
Features
Product Type
Clawfoot Tubs
Built-In Adjusters
Yes
Design
Traditional
Drain Included
Optional
Exterior Treatment
Hand-Smoothed Painted White
Faucet Drillings
Tap Deck - 7" Rim Holes
Feet Material
Cast Iron
Feet Type
Lion Paw
Product Finish
White
Interior Treatment
White Porcelain Enamel
Material
Cast Iron
Shape
Oval
Tap Deck
Yes
Tub Drain Placement
Offset
Tub Faucet Hole Placement
Tap Deck - 7" Rim Holes
Tub Overflow
Tub Style
Double Slipper
Tub Weight (lbs)
300.0
Water Capacity (Gallons)
30
Dimensions
Fits Drain Hole Size
2"
Height
29"
Length
61"
Size
61" x 30"
Tub Interior Length
35"
Tub Interior Width
15"
Water Depth To Overflow
12-3/4"
Width
30"