946152-60-RR null
5 out of 5 Customer Rating
60" Henley Cast Iron Double-Ended Pedestal Tub - White - Rolled Rim
946152-60-RR null
5 out of 5 Customer Rating
Select an Option
Select an Option Select an Option
Simplify installation with our compatible drain kit.
Freestanding Tub Drain Rough-In Kit with 1-1/2" PVC Outlet
446542 SH653PVC
Starting At
1,829 dollars 00 cents
Select Styles for Availability
You’ve reached the maximum quantity available
Estimate your Delivery Date
  • Requires wall-mount or freestanding tub filler.
  • Optional Quick Connect Drop-In Drain Kit Includes:
    • Floor Plate, 1-1/2" PVC Pipe, 2" x 1-1/2" Trap Adapters, 1 Brass Threaded, 1 Brass Unthreaded Tailpiece and Plug.
    • Tubs ordered without an overflow drain will still have an overflow hole.
Features
Product Type
Freestanding Tubs
Design
Traditional
Drain Included
Optional
Exterior Treatment
Hand-Smoothed Painted White
Faucet Drillings
Roll Top - No Drillings
Product Finish
White
Interior Treatment
White Porcelain Enamel
Material
Cast Iron
Shape
Oval
Tub Drain Placement
Offset
Tub Faucet Hole Placement
Roll Top - No Drillings
Tub Overflow
Yes
Tub Style
Double Slipper
Tub Weight (lbs)
340.0
Dimensions
Height
24"
Length
60"
Size
60" x 30"
Tub Interior Length
39"
Tub Interior Width
15"
Water Depth To Overflow
13"
Width
30"