953859-48-RUMB null
4.6 out of 5 Customer Rating
48" Holmesdale Vanity with Rectangular Undermount Sink - Black
953859-48-RUMB null
4.6 out of 5 Customer Rating
Select an Option
Select an Option Select an Option
Select an Option
Starting At
2,609 dollars 00 cents
Free Freight Shipping
Select Styles for Availability
You’ve reached the maximum quantity available
Estimate your Delivery Date
For a bold statement in your bathroom, the 48" Holmesdale Vanity with Rectangular Undermount Sink is a perfect choice. Dimensional pyramid panels adorn this black vanity, creating stunning visual depth to complement your modern space. Long, sleek gunmetal hardware achieves a monochromatic look while creating easy access to all entry points. Designed for lasting beauty, this vanity features a mahogany construction. Items can be stored and organized comfortably within a spacious set of doors and six drawers, complete with soft-closing hinges and slides for smooth and quiet use. Leveler feet are included to ensure the Holmesdale fits seamlessly in your space.
  • Pyramid-shaped door panels.
  • Includes a matching backsplash and white porcelain sink.
  • Polished Carrara Marble is sourced from Italy.
  • Each stone top is carved from a single piece of stone and will feature natural variations.
  • See Installation Instructions for directions to attach the vanity top and sink.
  • All dimensions are (± 1/2").
Features
Product Type
Single Sink Vanities;Undermount Sink Vanities
Adjustable Shelves
Yes
Backsplash
Yes
Basin Overflow
Built-In Adjusters
Dovetail Drawers
Features
Sink Included
Soft-Close Hinges,Matching Mirror
Product Finish
Black
Hardware Finish
Gunmetal
Installation Type
Freestanding
Material
Wood
Mirror Included
No
Number of Basins
1.0
Number of Doors
2
Number of Drawers
6.0
Sink Color
White
Sink Included
Sink Installation
Undermount - Rectangle
Sink Material
Porcelain
Vanity Top Included
Dimensions
Basin Length
18-1/8"
Basin Width
12-3/4"
Depth
21"
Fits Drain Hole Size
1-1/2"
Height
Vanity Top Thickness
3cm
Vanity Top Depth
22"
Vanity Top Width
49"
Water Depth To Overflow
4-1/8"
Water Depth to Rim
5-1/2"
Width
48"