953831-48-UM null
5 out of 5 Customer Rating
48" Claudia Vanity With Undermount Sink - Antique Coffee
953831-48-UM null
5 out of 5 Customer Rating
Select an Option
Select an Option Select an Option
8" Select an Option
Starting At
2,299 dollars 00 cents
Free Freight Shipping
Select Styles for Availability
You’ve reached the maximum quantity available
Estimate your Delivery Date
Achieve a sophisticated look in your space with the 48" Claudia Vanity with Undermount Sink. This solid mahogany build is highlighted with an antique coffee finish and is given stunning contrast with antique brass hardware. Delicate detailing adds eye-catching dimension, completing a timeless design. Offering generous storage and organization options, this piece opens up to a spacious set of doors and six drawers with dividers. An additional tilt-out drawer is installed on top for added convenience. Thanks to soft-closing hinges and slides, the Claudia promises smooth and quiet everyday use. For the full effect, add on the matching mirror or medicine cabinet.
  • Includes a backsplash and a pair of white porcelain sinks.
  • Features 1 tilt-out drawers and 6 standard drawers.
  • Polished Carrara Marble is sourced from Italy.
  • Each stone top is carved from a single piece of stone and will feature natural variations.
  • See Installation Instructions for directions to attach the vanity top and sink.
  • All dimensions are (± 1/2").
Features
Product Type
Single Sink Vanities;Undermount Sink Vanities
Adjustable Shelves
Yes
Backsplash
Yes
Basin Overflow
Built-In Adjusters
Design
Traditional
Dovetail Drawers
Features
Soft-Close Hinges
Matching Mirror
Product Finish
Antique Coffee
Hardware Finish
Antique Brass
Installation Type
Freestanding
Material
Mahogany
Mirror Included
No
Number of Basins
1.0
Number of Doors
2
Number of Drawers
6.0
Sink Color
White
Sink Included
Sink Installation
Undermount - Oval
Sink Material
Porcelain
Vanity Top Included
Dimensions
Basin Length
16"
Basin Width
12-1/2"
Depth
21-1/2"
Fits Drain Hole Size
1-1/2"
Height
Vanity Top Thickness
3cm
Vanity Top Depth
22"
Vanity Top Width
49"
Water Depth To Overflow
5"
Water Depth to Rim
6"
Width
48"