955100-48-RUMB null
3.7 out of 5 Customer Rating
48" Bayliss Vanity with Rectangular Undermount Sink - Stoneware White
955100-48-RUMB null
3.7 out of 5 Customer Rating
Carrara Marble Select an Option
Select an Option Carrara Marble Select an Option
Select an Option
Starting At
2,609 dollars 00 cents
Free Freight Shipping
Select Styles for Availability
You’ve reached the maximum quantity available
Estimate your Delivery Date
The 48" Bayliss Vanity with Rectangular Undermount Sink is a spectacle in design and organization. Its timeless fluted front and stoneware white finish provide texture and variation while its wood construction ensures lasting regular use. This vanity features seven drawers–three on each side of its spacious interior and a hidden seventh drawer offering easy access to necessities. Soft-close hardware and brushed nickel handles at every entry point complete the design with smooth operation and eye-catching style.
  • Solid wood frame with engineered wood panels and oak overlay.
  • Includes a matching backsplash and white porcelain sink.
  • Polished Carrara Marble is sourced from Italy.
  • Each stone top is carved from a single piece of stone and will feature natural variations.
  • See Installation Instructions for directions to attach the vanity top and sink.
  • All dimensions are (± 1/2").
Features
Product Type
Undermount Sink Vanities;Single Sink Vanities
Adjustable Shelves
No
Backsplash
Yes
Basin Overflow
Yes
Built-In Adjusters
Design
Modern
Dovetail Drawers
Features
Soft-Close Hinges
Sink Included
Product Finish
Stoneware White
Hardware Finish
Brushed Nickel
Installation Type
Freestanding
Material
Wood
Mirror Included
No
Number of Basins
1.0
Number of Doors
2
Number of Drawers
7.0
Sink Included
Sink Installation
Undermount - Rectangle
Sink Material
Porcelain
Vanity Top Included
Dimensions
Basin Length
18-1/8"
Basin Width
12-3/4"
Depth
21"
Fits Drain Hole Size
1-1/2"
Height
34"
Vanity Top Thickness
3cm
Vanity Top Depth
22"
Vanity Top Width
49"
Water Depth To Overflow
4-1/8"
Water Depth to Rim
5-1/2"
Width
48"