953591-36-RUMB null
3.6 out of 5 Customer Rating
36" Ayanna Mindi Vanity with Rectangular Undermount Sink - Natural Mindi
953591-36-RUMB null
3.6 out of 5 Customer Rating
Arctic White Quartz Select an Option
Select an Option Arctic White Quartz Select an Option
Select an Option
Starting At
2,119 dollars 00 cents
Free Freight Shipping
Select Styles for Availability
You’ve reached the maximum quantity available
Estimate your Delivery Date
Add the 36" Ayanna Mindi Vanity with Rectangular Undermount Sink to your bathroom for an organic look. With its natural finish, fashionable ridges, and understated matte black cabinet hardware, it embodies today's modern aesthetic while remaining a versatile piece to complement other styles. Inside the two-door cabinet is ample space to store all sorts of essentials, plus an adjustable shelf to help you organize things as you see fit. Each door comes with soft-closing hinges that allow for smooth, quiet use while protecting its frame. Easily stain it to suit your needs or leave it as it is to preserve its unique, earthy look.
  • Includes a matching backsplash and a white porcelain sink.
  • Polished Carrara Marble is sourced from Italy.
  • Each stone top is carved from a single piece of stone and will feature natural variations.
  • See Installation Instructions for directions to attach the vanity top and sink.
  • All dimensions are (± 1/2").
Features
Product Type
Undermount Sink Vanities;Single Sink Vanities
Adjustable Shelves
Yes
Backsplash
Yes
Basin Overflow
Built-In Adjusters
Features
Soft-Close Hinges
Product Finish
Natural Mindi
Hardware Finish
Matte Black
Installation Type
Freestanding
Material
Wood
Mirror Included
No
Number of Basins
1.0
Number of Doors
2
Sink Color
White
Sink Included
Sink Installation
Undermount - Rectangle
Sink Material
Porcelain
Vanity Top Included
Dimensions
Basin Length
18-1/8"
Basin Width
12-3/4"
Depth
21"
Fits Drain Hole Size
1-1/2"
Height
Vanity Top Thickness
3cm
Vanity Top Depth
22"
Vanity Top Width
37"
Water Depth To Overflow
4-1/8"
Water Depth to Rim
5-1/2"
Width
36"