953665-30-RUMB null
5 out of 5 Customer Rating
30" Quen Vanity With Rectangular Undermount Sink - Midnight Navy Blue
Shop the Quen Collection
953665-30-RUMB null
5 out of 5 Customer Rating
Arctic White Quartz Select an Option
Select an Option Arctic White Quartz Select an Option
Select an Option
Starting At
1,659 dollars 00 cents
Free Freight Shipping
Select Styles for Availability
You’ve reached the maximum quantity available
Estimate your Delivery Date
The midnight navy blue finish of the 30" Quen Vanity With Rectangular Undermount Sink will instantly add elegance to your space. Complemented with satin brass hardware, this piece fits in perfectly with styles ranging from traditional to modern. The cabinet and separate bottom drawer offer ample hidden storage for keeping counters tidy. For seamless everyday use, all entry points are outfitted with soft-close hinges and slides. Add on the matching vanity mirror for the complete look.
  • Includes a matching backsplash and white porcelain sink.
  • Polished Carrara Marble is sourced from Italy.
  • Each stone top is carved from a single piece of stone and will feature natural variations.
  • See Installation Instructions for directions to attach the vanity top and sink.
  • All dimensions are (± 1/2").
Features
Product Type
Undermount Sink Vanities;Single Sink Vanities
Backsplash
Yes
Basin Overflow
Yes
Built-In Adjusters
Dovetail Drawers
Features
Soft-Close Hinges
Matching Mirror
Product Finish
Midnight Navy Blue
Hardware Finish
Satin Brass
Installation Type
Freestanding
Material
Wood
Mirror Included
No
Number of Basins
1.0
Number of Doors
2
Number of Drawers
1.0
Sink Color
White
Sink Included
Sink Installation
Undermount - Rectangle
Sink Material
Porcelain
Vanity Top Included
Dimensions
Basin Length
18-1/8"
Basin Width
12-3/4"
Depth
21"
Fits Drain Hole Size
1-1/2"
Height
Vanity Top Thickness
3cm
Vanity Top Depth
22"
Vanity Top Width
31"
Water Depth To Overflow
4-1/8"
Water Depth to Rim
5-1/2"
Width
30"