950734-24-RUMB SH950734-24-RUMB
5 out of 5 Customer Rating
24" Aliso Teak Vanity with Rectangular Undermount Sink - Java
Shop the Aliso Collection
5 out of 5 Customer Rating
Select an Option
Select an Option Select an Option
Select an Option
Starting At
1,969 dollars 00 cents
Free Freight Shipping
Select Styles for Availability
You’ve reached the maximum quantity available
Estimate your Delivery Date
Conserve space in your bathroom while adding impressive style with the 24" Aliso Teak Vanity with Rectangular Undermount Sink. The teak build is set in a deep java finish and is accented with minimal black hardware for mid-century modern flair. Additional touches can be found in the horizontal planked doors, tapered legs, and soft-closing hardware. Despite its modest size, a spacious cabinet offers hidden storage with an adjustable shelf for optimal organization.
  • Made of solid mahogany.
  • Includes a matching backsplash and a pair of white porcelain sinks.
  • Each stone top is carved from a single piece of stone and will feature natural variations.
  • See Installation Instructions for directions to attach the vanity top and sink.
  • All dimensions are (± 1/2").
Features
Product Type
Undermount Sink Vanities;Single Sink Vanities
Adjustable Shelves
Yes
Backsplash
Yes
Basin Overflow
Built-In Adjusters
Features
Soft-Close Hinges
Hardware Finish
Black
Installation Type
Freestanding
Material
Teak
Mirror Included
No
Number of Basins
1.0
Number of Doors
2
Sink Color
White
Sink Included
Sink Installation
Undermount - Rectangle
Sink Material
Porcelain
Vanity Top Included
Dimensions
Basin Length
15-3/4"
Basin Width
11-7/8"
Depth
Fits Drain Hole Size
1-1/2"
Height
Vanity Top Thickness
3cm
Vanity Top Depth
22"
Vanity Top Width
25"
Water Depth To Overflow
4-1/8"
Water Depth to Rim
5-1/2"
Width
24"